BASF Agro Lietuva
BASF Agro Lietuva

Bitės ir tvarumas

Bitė – ūkininko bičiulė

Naminės bitės atlieka svarbų vaidmenį žydinčių augalų, įskaitant įvairias kultūras, apdulkinimo procese. Maždaug viena trečioji mūsų valgomo maisto, įskaitant migdolus, obuolius, uogas ir agurkus, priklauso nuo apdulkinimo.

Ūkininkams siekiant aprūpinti maistu nuolat augantį gyventojų skaičių, bitės susiduria su savo problemomis. Dėl nepaaiškinamos priežasties didėjantis bičių mirtingumas – iš esmės dėl žiemojimo nuostolių ES bičių kolonijose ir „kolonijų griūties sindromo“ (angl. santrumpa – CDD) JAV – kelia didelį susirūpinimą.

Nors naminių bičių populiacija visame pasaulyje nuo 1961 m. padidėjo 45 procentais, per pastaruosius metus kai kurie Europos, JAV ir kitų šalių bitininkai patyrė didelių nuostolių. Nuo 2006 m. JAV suaugusios bitės pradėjo dingti iš kolonijų palikdamos savo motinėles, šeimas bei maisto atsargas – šis reiškinys buvo pavadintas „kolonijų griūties sindromu“ (angl. santrumpa – CDD).

Europos bitininkai nuo 1990 m. patiria neįprastai didelius nuostolius bičių kolonijose žiemojimo laikotarpiu. Patikimų tyrimų duomenimis, per laikotarpį nuo 2002 iki 2010 m. nuostoliai bičių kolonijose siekė nuo 5 iki 35 procentų, aukščiausias rodiklis buvo pasiektas 2002–2003 m. žiemą. Palyginimui galima paminėti, kad anksčiau normaliais buvo laikomi apie dešimties procentų nuostoliai.

Be to, pasitaiko pranešimų apie bičių apsinuodijimo atvejus dėl netinkamo augalų apsaugos produktų naudojimo.
BASF supranta didžiulę bičių svarbą ūkininkams bei maisto gamintojams ir visokeriopai stengiasi palaikyti bičių sveikatą. Kad ir ką darytumėme, mes siekiame tausoti aplinką ir išsaugoti ją ateities kartoms.

Susiję veiksniai

Kuo toliau, tuo labiau plinta nuomonė, kad tam tikri veiksniai, tokie kaip parazitai, ligos, mityba, bitininkystės praktika bei oro sąlygos, gali sąveikauti ir kelti grėsmę bičių išlikimui. Šiuolaikiniame susijusių veiksnių pasaulyje susidariusios puikios sąlygos plisti parazitams ir ligoms. Tiek varozė (parazituojančių erkių platinami virusai), tiek Nosema spp. (parazituojantis grybelis) silpnina bičių imunitetą ir sveikatą. Dėl šios priežasties daug virusų, kurie anksčiau neturėdavo įtakos bičių sveikatai, tapo mirtinais.

Imunitetui taip pat galėjo turėti įtakos ir ribota naminių bičių genetinė įvairovė, nes jos buvo išvestos iš riboto skaičiaus genetinių linijų siekiant sumažinti agresyvumą ir padidinti produktyvumą. Pavyzdžiui, nustatyta, kad visa JAV naminių bičių populiacija yra kilusi iš 500 motinėlių. Bičių mitybai ir imunitetui taip pat turėjo įtakos tai, kad naudojant šiuolaikinius ūkininkavimo metodus sumažėjo žiedadulkių įvairovė žemės ūkio rajonuose.

Profesionaliems bitininkams tenka transportuoti avilius dideliais atstumais. Transportuojamos bitės būna uždarytos ankštoje erdvėje arti viena kitos ir tai joms kelia papildomą stresą. Kai kurie mokslininkai mano, kad pastaruoju metu tampančios vis akivaizdesnėmis klimato kaitos pasekmės – šaltesnės žiemos ir lietingesni pavasariai – taip pat yra vienas iš tokių veiksnių. Net ir išgyvenusių jaunų bičių sveikatos būklė dažnai būna prasta.

Iniciatyvus požiūris

Anot Europos maisto saugos tarnybos (EFSA), pesticidų naudojimas retai būna susijęs su bičių kolonijų nuostoliais žiemos metu. Ši nuomonė yra pagrįsta nepriklausomais Prancūzijoje ir Vokietijoje atliktais tyrimais, kurių metu buvo tiriamas ilgalaikis poveikis. Nepaisant to, pramonės atstovai turi neprarasti budrumo. BASF glaudžiai bendradarbiauja su partneriais įtariamo pesticidų poveikio atvejų nagrinėjimo srityje ir siekia padėti išvengti netinkamo augalų apsaugos produktų naudojimo.

Ar žinojote?

  • Pasaulyje yra mažiausiai 20 000 bičių rūšių, iš kurių Europoje – daugiau kaip 2 500.
  • Naminės bitės paprastai miršta nuo išsekimo praėjus maždaug trims savaitėms nuo pirmojo skrydžio ir įveikusios apie 800 km, o jų pernešamų žiedadulkių ir nektaro masė kartais siekia pusę bitės kūno masės.
  • ES bitininkų skaičius siekia apie 700 000.
  • Kasmet ES pagaminama apie 200 000 tonų medaus.
  • Apskaičiuota bičių apdulkinimo paslaugų komercinė vertė per metus siekia 200 milijonų svarų sterlingų Jungtinėje Karalystėje, 14 milijardų dolerių JAV ir 153 milijardus eurų visame pasaulyje.

Varoatozės erkė

Varoatozės erkės yra pagrindinis veiksnys, turintis įtakos bičių sveikatai. Vokietijos bičių stebėsenos projekto organizatoriai neseniai paskelbė ilgalaikio tyrimo rezultatus, iš kurių matyti, kad varoatozės erkės yra glaudžiai susijusios su žiemojimo nuostoliais naminių bičių kolonijose.

BASF ir „NOD Apiary Products“ siūlo sprendimą varoatozės erkėms kontroliuoti – „Mite Away™ Quick Strips“ (MAQS). Šis produktas veikia prie jaunų bičių prisisiurbusias varoatozės erkes ir sustabdo jų reprodukciją.

Top