Biologinė įvairovė

Biologinė įvairovė ir žemės ūkis.

Pastaraisiais metais dabartiniame žemės ūkio kraštovaizdyje įvyko didelių pokyčių. Dėl nuolatinio ūkinių gyvūnų skaičiaus mažėjimo pašarų ir kitų specialių pašarinių kultūrų plotai mažėja. Ekonominis spaudimas verčia ūkininkus auginti ribotą skaičių ekonomiškai patrauklių augalų. Didėjanti atskirų pasėlių dalis palaiko ligų, kenkėjų ir piktžolių atsiradimą, neigiamai veikia naudingų organizmų, apdulkintojų populiacijas ir sumažina laukinių augalų ir gyvūnų rūšių gausą (biologinę įvairovę).

Naudojant mechaninius ir cheminius auginimo metodus laukuose pastebima mažiau piktžolių - viena vertus, šie būdai yra praktiški ir reikalingi, kita vertus, laukuose nebeliko natūralios laukinių augalų ir daugumos gyvūnų buveinių, o tai labai sumažina biologinę įvairovę.

Todėl šiuolaikiniame žemės ūkyje biologinės įvairovės apsauga pradeda vaidinti didžiulį vaidmenį. Be šiuolaikinių žemės dirbimo būdų, skirtų dirvožemiui apsaugoti, ir kruopštaus augalų apsaugos produktų dozavimo, kad sumažintumėte poveikį ekosistemoms, galite atskirti žemės plotelius, juostas tarp žemės ūkio naudmenų, ten pasėti žydinčių augalų mišinius, kur vabzdžiai, smulkūs gyvūnai randa savo vietą.
Šiuolaikiniam žemės ūkiui reikalinga biologinė įvairovė ir ją reikia saugoti. Tai yra pagrindas, reikalingas palaikyti daugelį ekologinių procesų, kurie, be kita ko, turi teigiamą poveikį dirvožemio struktūrai ir derlingumui bei žemės ūkio ekosistemų produktyvumui. Biologinės įvairovės apsauga skatina ekosistemų stabilumą ir patvarumą bei padidina jų atsparumą stresui. Čia yra svarbiausia biologinės įvairovės nauda žemės ūkiui: turtingos vabzdžių faunos apdulkinti augalai duoda didesnį derlių. Žydinčios augmenijos juostos ar ploteliai apsaugo pasėlius nuo kenkėjų iš kaimyninių laukų. Natūralūs plėšrūnai gali apsaugoti pasėlius nuo kenkėjų. Didesnė biologinė įvairovė pagerina pasėlių „imuninę sistemą“. Veiksmai, kurių imamasi siekiant apsaugoti biologinę įvairovę, pastebi vietos bendruomenė ir padeda pagerinti jūsų ūkio įvaizdį.

Biologinė įvairovė ir žemės ūkis

Praktiški patarimai bioįvairovės gerinimui Jūsų ūkyje

Į viršų