Paslaugos

Tinkliškoji dryžligė [Pyrenophora teres]

Žala

Miežių tinkliškąja dryžlige užsikrečia žieminiai ir vasariniai miežiai. Palankiais ligai plisti metais derliaus nuostoliai gali siekti 10–40 proc. Krūmijimosi fazėje užsikrėtę augalai pagelsta ir žūva. Jeigu augalas apsikrečia plaukėjimo fazėje, sumažėja grūdų skaičius varpoje. Tinkliškosios tinklo tipo dryžligės atveju ant lapų ir lapamakščių pasirodo pailgi maži išilginiai ir skersiniai dryželiai, kurie didėja ir sudaro tamsiai rudą tinklo formos raštą. Audiniai aplinkui iššviesėja. Dėmės tipo tinkliškoji dryžligė labiau pasireiškia ant senesnių lapų. Tai elipsės formos dėmelės, kurias supa įvairaus pločio chlorozės. Ligos pažeisti lapai anksti nudžiūva, nauji lapai užsikrečia nuo senesnių.

Apsikrėtimas

Pagrindiniai užkrato šaltiniai - užkrėsti augalų likučiai ir sėklos. Liga pasėliuose plinta vėjo pagalba.

Plitimas

Sporos formuojasi tik ant pažeistų audinių. Sporuliaciją skatina drėgni ir šilti orai, jeigu temperatūra – 5–25 °C, geriausia – 20 °C, oro drėgnumas – daugiau kaip 95 proc. Kai oro drėgnumas sumažėja, sporos išplinta vėjo pagalba. Palankiomis ligai plisti sąlygomis latentinis laikas yra tik 5 dienos. Grybelis plinta nuo apačios į viršų lapais.

Ligos požymiai

Naudojant mikroskopą ar kitas pagalbines priemones, galinčias padidinti bent 30 kartų Drechslera teres galima aiškiai nustatyti matant tamsius, į lazdeles panašias sporas, atskirai išsidėsčiusias lapų užsikrėtimo vietoje. Ligai vystantis užkrėstos zonos susilieja, ir užkrėsti lapai sparčiai nudžiūsta.

Apsaugos priemonės

Augalų sėjomainos laikymasis.
Augalų likučių aparimas.
Kokybiškai beicuota sėkla.

Augalų apsaugos priemonės

Naudoti fungicidus, kurių sudėtyje yra karboksamidų veiklios medžiagos.

Į viršų