Paslaugos

Lapų septoriozė [Zymoseptoria tritici]

Žala

Kviečių lapų septoriozė, kurią sukelia Septoria tritici, yra viena kenksmingiausių ir labiausiai paplitusių ligų visuose kviečių auginimo regionuose Europoje, taip pat Latvijoje. Ligos sukėlėjas dažniausiai užkrečia kviečių lapus. Dėl patogeno poveikio augalas praranda galimybę išnaudoti lapo paviršių, sutrinka fotosintezė, grūdų formavimąsis. Sumažėja grūdų masė ir glitimo kiekis juose. Derliaus nuostoliai priklauso nuo užkrato laipsnio ant augalų. Ankstyvas ir platus kviečių užsikrėtimas Septoria tritici gali sumažinti derlių net iki 30 proc. Užsikrėtę kviečiai prastai kerojasi, sumažėja grūdų skaičius varpose.

Apsikrėtimas

Ligos sukėlėjas kelis mėnesius gyvena ant javų likučių dirvos paviršiuje. Dirvoje kartu su augalų likučiais aparti grybeliai greitai žūva. Askosporų skaičius rudenį išauga, ir užkrečiami nauji kviečių pasėlių želmenys. Pavasarį sporuliacija pastebimai sumažėja. Visose vystymosi stadijose Septoria šeimos grybeliai priklauso nuo drėgmės. Konidijos išsilaisvina ir plinta tik tada, kai lapai yra drėgni. Nuo apatinių lapų ant viršutinių juos užneša lietaus purslai. Liga ypač žalinga, jeigu lyja kviečiams bamblėjant. Su vėju askosporos gali keliauti didelius atstumus, tad plačiame plote užkrečiami nauji kviečių pasėliai.

Plitimas

Pradinė infekcija nuo augalų lieknų plinta askosporomis oru. Vegetacijos metu plinta sporomis su lietaus lašais.

Ligos požymiai

Grybiena išplinta ant kviečių lapų, stiebų ir lapamakščių. Ant lapų atsiradusios iš pradžių šviesiai žalios, apvalios ar ovalios nevienodais kraštais dėmės vėliau virsta gelsvomis ar rudomis. Jos susilieja ir sudaro įvairios formos nekrozes, kol lapai apmiršta ir išdžiūsta.Septoria tritici dėmėse net paprasta akimi matomi eilėmis išsidėstę juodi vaisiakūniai – piknidžiai. Pirmieji piknidžiai formuojasi pageltusių lapų audiniuose. Žiūrint pro mikroskopą iš pradžių jie yra šviesiai rudos ar juodos, vėliau tamsiai rudos ar juodos spalvos su juodais kraštais ar šviesiomis angomis. Palyginti su Septoria nodorum grybeliais Septoria tritici piknidžiai yra mažesni ir tamsesni, taip pat ovalūs.

Panašios ligos

Dažnai ant kviečių lapų aptinkama tiek Septoria tritici, tiek Septoria nodorum syn. Stagonospora nodorum (Berk.) rūšies grybiena. Abu patogenus galima atskirti apžiūrėjus jų vaisiakūnius: Septoria nodorum yra medaus ar rausvai rudos spalvos, o Septoria tritici piknidžiams būdingi juodi kraštai.

Apsaugos priemonės

Atsparesnių veislių auginimas.Agrotechnikos priemonės, mažinančios užkrato kiekį (augalų likučių aparimas).Sėjomaina.

Į viršų