Paslaugos

Geltonosios rūdys [Puccinia striiformis]

Žala

Geltonosios rūdys kenksmingos kviečiams, kvietrugiams, rugiams ir miežiams. Ši liga ypač gerai prisitaikiusi prie drėgnų ir vėsių orų ir, palyginti su kitomis rūdimis, pasėliuose pasirodo anksčiau, gegužės mėnesį – birželio pradžioje. Didžiausias pavojus kyla aukščiau esantiems lapams ir varpoms. Daug derliaus prarandama, užsikrėtus vėliaviniams lapams ir varpos žiedažvyniams, pieninės brandos fazėje. Didelis augalų užsikrėtimas sumažina 1000 grūdų masę. Jeigu, augalams bamblėjant, ligos vystymasis yra 5 proc., tai derliaus nuostoliai gali siekti net 75 proc.

Apsikrėtimas

Geltonosios rūdys yra tikrasis parazitas, todėl jos užkrečia tik gyvas augalo dalis. Liga peržiemoja uredosporų ar grybienos forma ant pabirų daigų, laukinių stiebinių žolių ar sudygusių žiemkenčių. Pavasarį užkrečiami vasariniai javai.

Plitimas

Uredosporas platina vėjas. Sporos sudygsta tamsoje ir esant didelei drėgmei. Nešaltą žiemą ir ankstyvą pavasarį augalai gali užsikrėsti jau esant 3 °C. Lapai turi išlikti drėgni bent 3, o geriausia – 8 val. Pirmosios uredosporų pagalvėlės pasirodo, jeigu oro temperatūra – 10–20 °C po 11–15, jeigu žemesnė (5 °C) – po 25 dienų. Liga vystosi greičiau, jeigu paros vidutinė temperatūra – 10–15 °C, taip pat dažni rūkai ir rasa. Auginant geltonosioms rūdims neatsparias veisles reikia atsižvelgti, kad yra didelė pasėlių užsikrėtimo tikimybė. Augalų susirgimas geltonosiomis rūdimis padidėja, jeigu ši liga buvo pastebėta ankstesniais metais, taip pat, jeigu užkrėsti pabirų daigai.

Ligos požymiai

Būdingas geltonųjų rūdžių požymis – ligos židinio išplitimas ankstyvoje stadijoje. Židinių aptinkama atskirose pasėlių vietose. Ant lapų, lapamakščių, stiebų, varpų žiedažvynių, akuotų ir grūdų matomos oranžinės ir citrinų geltonumo sporų pagalvėlės (uredosporos). Jos greitai plinta lapais išilgai, todėl matyti geltonosioms rūdims būdingi 7–11 cm ilgio brūkšniai su tankiomis ureodosporomis ir chlorotinės dėmės. Pagal lapo gyslas išsidėstę brūkšniai vėliau susilieja ir gali uždengti visą lapalakštį, dėl to lapai trūkinėja, susisuka ir nudžiūsta.

Apsaugos priemonės

Atsparių veislių auginimas.
Optimali sėklos norma.
Optimalus sėjos laikas.

Augalų apsaugos priemonės

Jeigu javų vamzdelėjimo tarpsniu pastebimas užsikrėtimas geltonosiomis rūdimis (reguliariai turi būti tikrinama, ar nepasirodė ligos židinių), nedelsiant reikia purkšti veiksmingais fungicidais nuo rūdžių, kad būtų išvengta didelių nuostolių.

Į viršų