BASF Agro Lietuva
BASF Agro Lietuva

Sprendimai rapsų pasėliuose prieš agresyviai plintančias piktžoles: žliūges, migles bei smilguoles

2021-07-23

Rapsai išlieka itin pelninga kultūra Lietuvoje ir jų plotai kasmet didėja – 2015 m. buvo 163 tūkst. ha, 2018 m. 209 tūkst. ha, 2019 m. 245 tūkst. ha, 2020 m. 284 tūkst. ha., o pernai rudenį buvo pasėta vėl rekordiškai daug, tad 2021 m. skaičiuojama rapsų pasėlių 314 tūkst. ha. Šiuo metu ir rapsų supirkimo kaina yra rekordinėse aukštumose – apie 540 eurų už toną.

Didėjant rapsų plotams neišvengiamai susiduriame su agresyviai plintančių piktžolių, tokių kaip daržinės žliūgės, vienmetės miglės, dirvinės smilguolės, peliniai pašiaušėliai problema rapsuose. Todėl ypatingai svarbu pasirinkit tinkamus spredimus jų kontrolei.

Daržinių žliūgių naikinimas žieminių rapsų pasėliuose

Daržinių žliūgių (lot. Stellaria Media) problema yra itin sparčiai auganti Lietuvoje, tam yra dvi priežastys. Pirmoji priežastis yra ta, kad žliūgės vis labiau pripranta prie javų herbicidų ir tampa atsparios, jas sunkiai veikia daugelis herbicidų javuose. Antroji priežastis, kad šiuo metu kontaktiniais žieminių rapsų herbicidais yra nupurškiama didžioji dalis žieminių rapsų plotų, o kontaktiniai herbicidai nevisada išsprendžia daržinės žliūgės problemos. Kada būdavo daugiau naudojami dirviniai herbicidai, tokie kaip Butisan® Star, Butisan® Avant, Butinan® 400 ir kt. žliūgių problemos Lietuvos laukuose nebūdavo. Nesunaikinus žliūgių iš rudens, jei jos stirpiai išplinta, atima daug maisto medžiagų iš žieminių rapsų, praretina pasėlį, kaupiasi didžiulis žliūgių sėklų bankas dirvoje, ir kitais metais sėjant kviečius galima turėti dar didesnių problemų.

Vienmečių miglių naikinimas žieminių rapsų pasėliuose

Joks kontaktinis herbicidas ir joks graminicidas neveikia vienmečių miglių (lot. Poa Annua). Panašiai kaip ir žliūges, vienmetes migles galima sunaikinti su Butisan produktais purškiant dirvas prieš rapsų sudygimą iš rudens. Nesusitvarkius iš karto po sėjos miglių toliau tampa jas naikinti labai sudėtinga, o pavasarį nei vienas herbicidas nekontroliuos nei vienmečių miglių nei daržinių žliūgių rapsų pasėliuose.

Dirvinių smilguolių naikinimas žieminių rapsų pasėliuose

Dirvinės smilguolės (lot. Apera spica venti) darosi vis sunkiau sunaikinamos piktžolės kviečių pasėliuose, todėl reikėtų pradėti jas naikinti rapsų pasėliuose iš rudens, tam labai tinkami yra visi Butisan šeimos produktai, o kitą rudenį likusias dirvines smilguoles galima pabaigti naikinti kviečių pasėliuose su rudeniniais dirviniais kviečių herbicidais.

Pelinių pašiaušėlių naikinimas žieminių rapsų pasėliuose

Pastebime, kad pelinių pašiaušėlių (lot. Alopecurus myosuroide) pasėliuose vis daugėja Lietuvoje. Peliniai pašiaušėliai, jeigu jie išplinta gausiai pridaro itin daug žalos kviečių pasėliuose, tada šių piktžolių naikinimas iš rudens kainuoja itin brangiai. Kaip pavyzdy,s peliniai pašiaušėliai itin išplitę Jungtinėje Karalystėje, ten šių piktžolių naikinimui per sezoną ūkininkai išleidžia labai daug pinigų – 80-120 eur/ha. Žieminių rapsų pasėliuose pelinių pašiaušėlių problemą gerai sprendžia Butisan šeimos produktai.

Dirvinių herbicidų bandymai rapsuose pasėtuose į kviečių ražieną

Trečius metus Dotnuvoje (Kėdainių raj.) atliekame rapsų herbicidų bandymus minimalaus dirbimo laukuose, laukai išrenkami, kad būtų kuo daugiau kviečių augalinių liekanų ir šiaudų. Bandomi produktai – Butisan® Star, Butisan® Avant, Butisan® 400 yra labai efektyvus prieš piktžoles kaip jie yra panaudojami iškarto po sėjos, vėliausiai BBCH 09-10 tarpsniuose (rapsams dygstant), nepaisant to, kad dirvoje yra daug augalinių liekanų ir šiaudų, ir jei yra sausa po sėjos. Kada naudojimas yra vėluojamas, dalį efektyvumo prieš piktžoles prarandame. Išvada yra tokia, kad dirbant su dirviniais herbicidais yra svarbu neleisti piktžolėms perraugti ir nebijoti naudoti dirvinių herbicidų jei yra sausa ir yra rapsai sėjami į ražienas.

Herbicidų ir jų mišinių stresas rapsams

Renkantis herbicidus reikia atkreipti dėmesį, kad herbicidas ne tik gerai naikintų piktžoles, bet kad nesukeltų streso rapsams. Dėl streso sumažėja augalų stelbiamoji galia, stresas silpnina augalus: skatina išgulimą, nevienodą brendimą. Praėjusų rudenį ir šį pavasarį matėme nemažai sustresavusių žieminių rapsų pasėlių po kontaktinio-dirvinio mišinio tipo herbicidų panaudojimo (2, 3 nuotraukos).

2, 3 nuotr. Žieminiai rapsai po kontaktinio herbicido panaudojimo Raseinių ir Šiaulių rajonuose
2, 3 nuotr. Žieminiai rapsai po kontaktinio herbicido panaudojimo Raseinių ir Šiaulių rajonuose

Dirvinių herbicidų naudojimo rekomendacijos:

Jeigu turite savo laukuose tokių sunkiai sunaikinamų piktžolių kaip daržinių žliūgių, vienmečių miglių, vijoklinių pelėvirkščių, paprastųjų rietmenių, dirvinių smilguolių, ramunių ir kt. herbicidus reikia naudoti tokiomis normomis:

  • Butisan® Star 2,25 l/ha
  • Butisan® Star 1,5 l/ha + Butisan® 400 1,0 l/ha
  • Butisan® Avant 2,25 - 2,5 l/ha
  • Butisan® Avant 1,5 l/ha + Butisan® 400 1,0 l/ha
  • Butisan produktus galima ir rekomenduojame maišyti su graminicidais.

 BASF Agro LT

BASF Agro LT

Top